Chyba każdy z nas wie zapewne, jak problematyczne potrafi okazać się poruszanie drogą, zalaną przez wody opadowe. Zniszczone buty, brudne opony samochodów i ogólny dyskomfort w trakcie chodzenia to jednak tylko niektóre z problemów, związanych z takimi sytuacjami. Wiedzą o tym w szczególności osoby, których posesje znajdują się tuż obok dróg, pozbawionych odpowiednich systemów odprowadzania wody. Zalane ogrody i niszczejące elementy elewacji należą do najczęstszych konsekwencji bagatelizowania konieczności montażu właśnie wpustów ulicznych. Oto, co warto zatem wiedzieć na ich temat.
Rolą wpustów ulicznych jest zbieranie nadmiaru wody opadowej, a następnie odprowadzenie jej do kanalizacji. Tego typu kratki montuje się przeważnie we wszystkich miejscach, narażonych na zalanie w trakcie intensywnych ulew. Mowa tu chociażby o jezdniach, parkingach tudzież polach manewrowych. Po rozwiązanie to bardzo często sięgają także właściciele myjni samochodowych – wpust uliczny znakomicie radzi sobie bowiem z odprowadzaniem nadmiaru wody, nawet wtedy, gdy zakład odwiedza większa liczba kierowców. Jednocześnie, zapobiega on skażeniu pobliskiej zieleni przez preparaty czyszczące.
Pamiętajmy przy tym, że na rynku dostępne są różne rodzaje wpustów. W ofercie specjalistycznych sklepów znajdziemy nie tylko modele z pełnym kołnierzem, ale również wpusty bez kołnierza oraz mniejsze produkty z kołnierzem ¾. Te ostatnie są przeznaczone przede wszystkim do montażu tuż przy krawężnikach.
Najistotniejszą kwestią, decydującą o doborze wpustu ulicznego, jest jego wielkość oraz średnica otworów, którymi ma spływać odprowadzana woda. Niezwykle ważna jest tu też wytrzymałość kołnierza – element ten powinien być odporny nie tylko na korozję, ale również promienie UV. W przypadku, gdy wpust ma zostać umieszczony w podłożu często eksploatowanym, powinniśmy upewnić się, że odznacza się on optymalną wytrzymałością na obciążenia. Upewnijmy się również, czy interesujące nas produkty pochodzą od wiarygodnych producentów. Unikniemy w ten sposób potencjalnych strat finansowych, spowodowanych koniecznością wymiany wpustów niskiej jakości.
Comments are closed
Najnowsze komentarze