Komornik a konto bankowe przedstawiciela ustawowego

Mam do Ciebie krótkie pytanie: czy komornik zajmie konto przedstawiciela ustawowego?

Chodzi Ci o sytuację w której załóżmy że Ty jesteś przedstawicielem ustawowym małoletniego i zarazem czyimś dłużnikiem i pytasz czy komornik może zająć Twoje konto bankowe? Oczywiście, że może, bycie przedstawicielem ustawowym dziecka nie chroni przed zajęciem Twojego konta bankowego ani żadnych innych składników Twego majątku. Jeżeli na tym koncie bankowym znajdują się środki należące do małoletniego a w szczególności gdy wpływają na nie alimenty, to masz prawo zażądać niezajmowania / zwolnienia z egzekucji tych środków. Alimenty nie podlegają zajęciu nawet w części ale uwaga – ulga prorodzinna może zostać zajęta, więcej o tym tutaj: Czy komornik może zająć ulgę na dziecko – odpowiedź. Gdy zajmie alimenty, to masz prawo jako przedstawiciel ustawowy wnieść w imieniu dziecka powództwo przeciwegzekucyjne – to nie są bowiem Twoje pieniądze tylko dziecka.

Komornik, wysyłając do banku polecenie zajęcia rachunku bankowego, powinien w nim zaznaczać, że zajęcie nie dotyczy alimentów. Możliwe że już (niektórzy) komornicy mają to wpisane w zajęciu; coś mi się wydaje, że taki zapis kiedyś widziałem otrzymawszy jako wierzyciel odpis zajęcia rachunku bankowego.

Dłużnik też ma prawa których komornikowi nie wolno naruszać i jeżeli je narusza, to dłużnik ma w zanadrzu instrumenty prawne celem zapobieżenia naruszeniom, zarówno cywilne jak i karne: http://komornicy-opinie.pl/dla-dluznikow/.

Ty możesz unikać egzekucji z konta co jakiś czas zakładając nowe konta osobiste. Dobre konta osobiste są tutaj. O, albo załóż dziecku konto bankowe i korzystaj z tegoż, komornik nie ma prawa zając konta dziecka prowadząc egzekucję przeciwko Tobie.

Darmowa pomoc prawna: porady@egzekutor.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *