Jak często komornik szuka kont bankowych danego dłużnika

Dobre pytanie:

Prowadzę firmę i w końcu nie mogąc odzyskać moich należności od kontrahentów sam „dorobiłem się” komornika na koncie. Zakładam, że już puścił zapytania przez OGNIVO, zajął mi konto firmowe i osobiste, nic nie ściągnął, bo oczywiście spodziewałem się go. W zasadzie nie jestem typem człowieka który unika płacenia ale skoro państwo nie jest mi w stanie zapewnić skutecznej egzekucji moich należności, to muszę się ratować tym samym. Jak Pan uważa, czy komornik puści jeszcze raz zapytanie przez OGNIVO, czy da sobie już spokój? Pytam ponieważ chciałbym otworzyć teraz w innym banku konto firmowe, bo bez tego trudno w mojej branży prowadzić firmę.

Według mojej wiedzy większość komorników tylko raz w danej sprawie wykorzystuje system OGNIVO do namierzania kont bankowych; jeżeli egzekucja jest bezskuteczna to nie ponawiają tej czynności. Dlatego po stwierdzeniu, że komornik dokonał już poszukiwania kont bankowych, dłużnik może otworzyć sobie nowe i prawdopodobieństwo tego, że komornik zajmie je w tym samym postępowaniu, będzie raczej znikome. Jak chodzi jednak o firmowe konto, to proszę mieć na względzie na przykład to, że komornik może spisać numera konta bankowego z faktury sprzedaży.

Do prowadzenia działalności gospodarczej z powodzeniem można używać konta osobistego które ma tą zaletę, że na takim koncie przysługuje dłużnikowi comiesięczna kwota wolna od egzekucji a na firmowym koncie żadna kwota wolna nie przysługuje mu – http://firkas.waw.pl/firma-a-komornik-niesprawiedliwosc-spoleczna/ – zupełnie tak jak gdyby przedsiębiorcy stanowili grupę podludzi zestawieniu z osobami które nie prowadzą działalności gospodarczej i którym oprócz kwoty wolnej na rachunku osobistym przysługuje też kwota wolna od egzekucji z wynagrodzenia za pracę.

2 thoughts on “Jak często komornik szuka kont bankowych danego dłużnika

  1. witam,
    chciałbym otworzyć firme remontowo budowlana na adresie zamieszkania ponieważ mam wielu klientów którzy potrzebuja fatkury na remont, ale mam też zaległe długi, umorzone długi jako bezskuteczne, kruk wysyła mi listy, długi wiekszosci były spłacone ale jeszcze coś pozostało ponieważ naliczyli kolosalne odsetki….długi od 2011roku
    czy w moim wypadku działalność gospodarcza będzie problemem? w jaki sposób mam działać?? chce w końcu normalnie pójść do lekarza/żyć… itp. nie mam na tyle funduszu by spłacić naraz, ale czy komornik/cy jak zobaczy adres to zaraz mogą się zjawić po sprzet z domu i z działalnosci?? mimo tulu długów nigdy u mnie nie był zaden komornik-starałem się to spłacać, ale boje sie że po założeniu działalności gospodarczej-zjawią sie wszyscy naraz i będzie tylko gorzej…

    Jeżeli nie będzie opłacalna działalność w moim przypadku to co mam najlepiej zrobić? umowy o dzieło?

    1. Witam, nie sposób przewidzieć czy któryś wierzyciel ponownie skieruje sprawę do komornika i czy komornik przyjdzie do Pana. Jeżeli sprzęt będzie używany a nie nowy i nie będzie jakichś drogich urządzeń, maszyn to komornik raczej nie połakomi się. A odsetki przedawniają się po upływie trzech lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *