Egzekucja ze wspólnego udziału w nieruchomości obciążonej prawem dożywocia

Egzekucja z (na dodatek udziału w) nieruchomości obciążonej prawem dożywocia – praktyczny przypadek (wierzyciele egzekwujący często w takich przypadkach nie wiedzą, co robić):

Bardzo prosze o … uspokojenie nerwow. Komornik dokonal wpisu do KW zamieszkalej nieruchomosci, ktorej jestem wspolwlascicielka razem z mezem moim bratem i jego zona. Malzonek nie jest dluznikiem, wyrazal tylko zgode na zaciagniecie przeze mnie kredytu gotowkowego, nie posiadamy intercyzy. Dodatkowo zamieszkuje ze mna mama, ktora posiada we wpisie dozywotnie, nieodplatne uzytkowanie. Ja nie pracuje, maz posiada zajeta przez swoje dlugi emeryture. Dzieci dorosle za granica. Wstrzymalam wizyte bieglego (o ile tak postanowilby wierzyciel ) deklarujac sie na comiesieczne wplaty. Prosze powiedziec czy w takiej sytuacji to moze wogole dojsc do licytacji badz kiedy moje dalsze wplaty beda mniejsze lub zerowe? Jakie prawa i obowiazki posiadalby potencjalny nabywca? I co z nami? Co robic?

Skoro małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie przez Panią kredytu, to komornik może prowadzić egzekucję z Państwa wspólnego udziału w tej nieruchomości. Jest to jednak wciąż tylko udział a pozostały udział należy do osób które w ogóle za dług Pani nie odpowiadają. No i jeszcze to dożywocie (dożywocie to nie odwrócona hipoteka) dodatkowo powinno zniechęcić wierzyciela do egzekucji z udziału w nieruchomości (rzadko kiedy udział znajduje nabywcę). Nabywca udziału w nieruchomości zostanie bowiem obciążony prawem dożywocia, skoro jest ujawnione to prawo w księdze wieczystej (a jakby nie było, to trzeba je ujawnić do protokołu z opisu nieruchomości).

Nie mam pojęcia, jak zachowa się wierzyciel w przypadku niskich wpłat bądź ich braku. Ja z pewnością nie dążyłbym na jego miejscu do licytacji, a to z uwagi na wyżej wskazane okoliczności. A jak ten wierzyciel postąpi, tego jak wspomniałem, nie wiem.

Dłużnik może znacznie (minimum kilka miesięcy) odwlec licytację, wystarczy złożyć skargę na czynności komornika a konkretnie na wycenę nieruchomości (czyli że według pani została zaniżona) następnie odwołać się, jeżeli skarga nie zostanie przez sąd uwzględniona.

2 thoughts on “Egzekucja ze wspólnego udziału w nieruchomości obciążonej prawem dożywocia

  1. Odnośnie współwłasności mieszkania. Wpadlam w spiralę zadłużenia. Posiadam mieszkanie 20m,w tym mama i siostra jest też wspolwlascicielem. Jest to w zasadzie jedno pomieszczenie,miejsce do spania i w tym samym pomieszczeniu aneks kuchenny. Mieszkam w tym momencie z mama staruszka.Jakie mogę ponieść konsekwencje. Jezeli komornik dostanie od wierzyciela nakaz zajęcia w/w nieruchomości. Czy zajmie całą nieruchomośc. Bede wdzięczna za odpowiedź

    1. Zajmie tylko Pani udział. Fakt, że i mama i siostra są współwłaścicielami tego mieszkanka, powinien skutecznie odstraszyć wierzyciela od egzekucji a jeżeli jego nie odstraszy, to prawdopodobnie nikt nie zechce kupić udziału w jednopokojowym mieszkaniu mającym w sumie trzech współwłaścicieli czyli licytacja prawdopodobnie nie dojdzie do skutku z powodu braku chętnych. Oczywiście nie można wykluczyć że ktoś jednak kupi ten Pani udział ale to mało prawdopodobne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *