Dlaczego tytuł wykonawczy pozostaje w aktach sprawy

Niejednokrotnie zadano mi takie pytanie, czyli dlaczego komornik, po wyegzekwowaniu należności i wydania postanowieniu o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, nie zwraca wierzycielowi (dokładniej: już byłemu wierzycielowi) tytułu wykonawczego. No, chodzi o to, aby już byłego wierzyciela nie korciło żeby ponownie – bezprawnie tenże tytuł wykorzystać (wnosząc jeszcze raz o egzekucję). Komornik pozostawia w aktach sprawy tytuł wyegzekwowany i informuje o tym wierzyciela i dłużnika po zakończeniu egzekucji.

Zwracając wierzycielowi tytuł z którego część należności wyegzekwowano, komornik nanosi nań informację o tym, w jakiej części egzekucja była skuteczna – jaką kwotę wyegzekwowano od dłużnika. Wtedy jest to niezbędne, aby wierzyciel mógł np. sprzedać dług, udać się do innego komornika i generalnie aby był w stanie wykazać, że posiada wierzytelność. Jednak gdy tytuł wykonawczy został w całości wyegzekwowany, to komornik pozostawia tytuł wykonawczy u siebie w aktach sprawy.

Jak już chyba pisałem na tym blogu przy innej okazji, ryzykują natomiast Ci dłużnicy, którzy dobrowolnie płacą dług stwierdzony tytułem wykonawczym – zanim wierzyciel skieruje tenże do egzekucji komorniczej. Dług spłacony a wierzyciel dalej ma tytuł wykonawczy, bez żadnych adnotacji. Jak słyszałem, już niejeden nieuczciwy Nino zaspokojenia jako wierzyciel, skierował spłacony tytuł wykonawczy do egzekucji komorniczej i dług został w sumie spłacony dwukrotne: http://naleznosci.info.pl/dlug-splacony-dwukrotnie/. Może więc lepiej dać zarobić komornikowi (nie spłacać wierzycielowi dobrowolnie tytułu wykonawczego poza komornikiem) ale za to później spać spokojnie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *