Dlaczego tytuł wykonawczy pozostaje w aktach sprawy

Niejednokrotnie zadano mi takie pytanie, czyli dlaczego komornik, po wyegzekwowaniu należności i wydania postanowieniu o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, nie zwraca wierzycielowi (dokładniej: już byłemu wierzycielowi) tytułu wykonawczego. No, chodzi o to, aby już byłego wierzyciela nie korciło żeby ponownie – bezprawnie tenże tytuł wykorzystać (wnosząc jeszcze raz o egzekucję). Komornik pozostawia w aktach sprawy tytuł wyegzekwowany i informuje o tym wierzyciela i dłużnika po zakończeniu egzekucji.

Zwracając wierzycielowi tytuł z którego część należności wyegzekwowano, komornik nanosi nań informację o tym, w jakiej części egzekucja była skuteczna – jaką kwotę wyegzekwowano od dłużnika. Wtedy jest to niezbędne, aby wierzyciel mógł np. sprzedać dług, udać się do innego komornika i generalnie aby był w stanie wykazać, że posiada wierzytelność. Jednak gdy tytuł wykonawczy został w całości wyegzekwowany, to komornik pozostawia tytuł wykonawczy u siebie w aktach sprawy.

Jak już chyba pisałem na tym blogu przy innej okazji, ryzykują natomiast Ci dłużnicy, którzy dobrowolnie płacą dług stwierdzony tytułem wykonawczym – zanim wierzyciel skieruje tenże do egzekucji komorniczej. Dług spłacony a wierzyciel dalej ma tytuł wykonawczy, bez żadnych adnotacji. Jak słyszałem, już niejeden nieuczciwy Nino zaspokojenia jako wierzyciel, skierował spłacony tytuł wykonawczy do egzekucji komorniczej i dług został w sumie spłacony dwukrotne: http://naleznosci.info.pl/dlug-splacony-dwukrotnie/. Może więc lepiej dać zarobić komornikowi (nie spłacać wierzycielowi dobrowolnie tytułu wykonawczego poza komornikiem) ale za to później spać spokojnie?

Darmowa pomoc prawna: porady@egzekutor.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *